Atlas Chwastów - starzec zwyczajny

SENVU

Senecio vulgaris

common groundsel

Rodzina: Astrowate (Asteraceae)

Roślina jednoroczna, jara lub ozima, o wysokości 10-30 cm. Rozmnaża się przez owoce. Jedna roślina wytwarza około 4 tys. nasion, które mogą zachować żywotność w glebie przez 3 lata.

Okres wschodów: wiosna i jesień

Cechy charakterystyczne:

Roślina naga lub nieco pajęczynowato owłosiona, koszyczki kwiatowe prosto wzniesione, zebrane w gęstą wiechę, wyłącznie kwiaty rurkowate, żółte.

Siewka:

Łodyżka podliścieniowa zwykle czerwonawo nabiegła. Liścienie podługowate, ku nasadzie zwężające się w szerokie ogonki, 5-8 mm dł., 1,5-2,5 mm szer, na szczycie tępe, nieco soczyste, z wyraźnym środkowym nerwem. Pierwszy liść owalny, 10-15 mm dł. i 5-8 mm szer., na szczycie ostry, na krótkim ogonku, z każdej strony z 3-4 ząbkami, środkowy nerw zgrubiały. Drugi liść podobny do pierwszego, lecz z większą ilością ząbków.

Roślina kwitnąca:

Łodyga słabo rozgałęziona, prosto wzniesiona. Liście dolne podługowatołopatkowate, zwężone w krótki ogonek, pozostałe liście zatokowo i głęboko pierzastodzielne; odcinki ku nasadzie malejące. Kwiatostan w formie pojedynczych koszyczków o średnicy 3-5 mm, zebranych w gęstą, rozgałęzioną wiechę; zewnętrzne listki okrywy koszyczka prawie do połowy czarne, w liczbie 8-10. Kwitnie od lutego do listopada.

Owoc: podługowata niełupka, 2-2,25 mm dł., 0,4-0,5 mm szer., podłużnie żeberkowana, szara lub ciemnobrunatna