Atlas Chwastów - jasnota różowa

LAMAM

Lamium amplexicaule

henbit deadnettle

Rodzina: Wargowe (Labiatae)

Roślina jednoroczna jara lub ozima, o wysokości 10-20 cm. Rozmnaża się przez owoce. Jedna roślina wytwarza około 300 owoców, które zachowują żywotność w glebie przez kilka lat.

Okres wschodów: jesień i wiosna

Cechy charakterystyczne: łodyga 4-graniasta, liście górne wpół obejmujące łodygę, rurka korony prawie 3 razy dłuższa od korony i bez pierścienia włosków, kwiaty barwy bladopurpurowej

Łodyżka podliścieniowa cienka, naga, w górze czerwonawa, w dolnej części biaława

Liścienie szerokoowalne, zielone, nagie, 5-7 mm dł., 4-5 mm szer, na szczycie szeroko zaokrąglone i zwykle nieco wycięte, w nasadzie głęboko wycięte. Ogonki liścieniowe cienkie, 2-3 razy dłuższe od blaszek, nagie lub  nieco owłosione. W pachwinach liścieni widoczne zawiązki bocznych odgałęzień.

Pierwsze liście naprzeciwległe, krótkie, okrągłojajowate, na szczycie tępawe, z obu stron z 2-3 tępymi ząbkami, na brzegach i z każdej strony z krótkimi, pojedynczymi włoskami, z wyraźnymi nerwami bocznymi i  środkowym na dolnej stronie.ogonki liściowe pokryte krótkimi włoskami. Łodyżka nad liścieniami czteroboczna.

Roślina kwitnąca: łodyga rozesłana lub podnosząca się, naga, w górze krótko owłosiona. Liście górne nerkowate, wcinano-karbowane, siedzące, wpół obejmujące łodygę, często prawie 3-klapowe; dolne drobne, na ogonkach, sercowatookrągławe, karbowane, wszystkie z krótkimi włoskami. Kwiaty w kątach liści skupione w niby-okółki, do 2 cm dł. , kielich owłosiony, ząbki kielicha orzęsione. Kwitnie od marca do października.

Owoc: rozłupka odwrotnie jajowata, na przekroju poprzecznym 3-graniasta, 2-2,25 mm dł.1 mm szer, i 0,75 mm gr. , jasnoszara, białobrodawkowata.