Atlas Chwastów - gwiazdnica pospolita

STEME

Stellaria media

common chickweed

Rodzina: Goździkowate (Caryophyllaceae)

Roślina jednoroczna, jara lub ozima, o wysokości 5-30 cm. Rozmnaża się przez nasiona. Jedna roślina wytwarza średnio około 15000 nasion, które mogą zachować żywotność w glebie przez okres 50 lat. Okres wschodów: wiosną i jesienią. W ciągu roku może wydać 2-3 pokolenia.

Łodyżka podliścieniowa zielonawa, naga, 1--12 mm dł, około 0,5 mm szer., ku dołowi przechodząca w cienki korzonek.

Liścienie lancetowate, 6 mm dł., 2-4 mm szer., z cienkim nerwem środkowym, na szczycie ostre, w nasadzie nagle zwężające się w ogonek u podstawy białawo, wełnisto owłosiony. Z kątów liścieni dość wcześnie wyrastają boczne pędy.

Pierwsze liście naprzeciwległe, szerokie, jajowate, prawie okrągłe, na  cienkich ogonkach 7-8 mm dł. Ogonki liściowe na dole owłosione, zrośnięte rozszerzonymi podstawami. Blaszki liściowe ciemnozielone, nagie

Cechy charakterystyczne: łodyga w węzłach pod liśćmi zgrubiała, obła, leżąca, silnie rozgałęziona; kwiaty białe, drobne, działek kielicha 5,  płatki korony - również 5 i głęboko wcięte.

Roślina kwitnąca: łodyga wątła, leżąca, bardzo rozgałęziona. Liście dolne i środkowe na ogonkach, górne siedzące. Kwiatostan w postaci dwuramiennej wierzchotki. Działki kielicha tak długie jak płatki korony, pręciki 3 lub 5, o pylnikach żółtych, czerwonych lub fioletowych. Kwitnie przez cały okres wegetacyjny.

Owoc: torebka podługowata, dłuższa od kielicha. Nasiona okrągławe, o średnicy 1 mm, spłaszczone, ciemnobrunatne, matowe.

Korzeń: cienki, wątły.