Atlas Chwastów - bodziszek drobny

GERPU

Geranium pusillum

small-flowered cranesbill

Rodzina: Bodziszkowate (Geraniaceae)

Roślina jednoroczna jara lub ozima, wysokość 15-30 cm. Okres wschodów - wiosna

Łodyżka podliścieniowa do 10 mm dł., 0,5-0,75 mm gr., nagi lub w górnej części omszony. Liścienie nerkowate, 4-5 mm dł. , 8-9 mm szer., u nasady głębokosercowate, na szczycie szeroko zaokrąglone, z małym, szerokim wycięciem, na długich, około 3 razy dłuższych od blaszki, w dole czerwonawo nabiegłych ogonkach.. Nerw środkowy dzieli blaszkę liścieniową na dwie nierówne części. Blaszki liścieniowe, zwłaszcza od spodu, czerwonawe, z bardzo krótkimi włoskami.

Pierwsze liście okrągłe, 10-12 mm dł. , dłoniasto 7-dzielne, nerwy cienkie, dłoniasto rozchodzące się od ogonka. Ogonki liściowe do 30-50 mm dł. Blaszki liściowe i ogonki pokryte gęstymi włoskami.

Roślina kwitnąca: łodyga rozgałęziona, leżąca, krótko omszona, w górze nieco gruczołowato owłosiona. Liście dłoniasto 5 do 9-dzielne, odcinki liści klinowate, w górze karbowano- wcinane. Kwiatostany baldachokształtne umieszczone w kątach liści. Kwiaty jasnofioletowe lub bladopurpurowe, działki kielicha zakończone krótką ością, owłosione. Płatki korony o średnicy 2-4 mm, tak długie lub dłuższe od działek kielicha. Szypułki kwiatowe po przekwitnieniu odgięte w dół. Kwitnie od maja do września.

Owocem jest gładka, jajowata rozłupka, 1,5 mm dł. i 1 mm szer., żółtawobrunatnej barwy.